08.06.2023.

Petra Tratnik do 39. mesta na kratkem trailu na svetovnem

Svetovno prvenstvo v gorskih tekih in trailu (2.dan)

TRATNIKA, PETRA IN MARKO, 39. IN 67. NA TIROLSKEM

Innsbruck, 8. junij – "Meni se je zdelo, kot da je samo gor. Ogromno višincev. Le na koncu je bil spust. Lepa tekma. Težka. Kdor pride do konca, je zmagovalec," je Marko Tratnik opisal vtise s kratkega traila svetovnega prvenstva na Tirolskem, kjer je med velemojstri svetovnih stezic pritekel 67. mesto. Sestra Petra Tratnik je dosegla najboljši slovenski dosežek, potem ko je pritekla 39. mesto.

Druga izvedba svetovnega prvenstva združenih disciplin je privabila celotno srenjo dolgih tekov v gorah. Preizkušnja kratkega traila (44 kilometrov) je imela skupaj v treh dolgih vzponih skupaj čez 3200 metrov višinske razlike vzponov in zaradi začetka v Innsbrucku in cilju v dolini Stubai, 'le' 2700 metrov spustov. Marko Tratnik je za pot potreboval pet ur in 14 minut. Petra Tratnik, ki je ubrala podobno taktiko bolj previdnega začetka in potem prehitevanja skozi celotno pot, pa pet ur in 43 minut. V podobnih minutah sta bila v cilju tudi druga dva slovenska tekača Nejc Blatnik (100. mesto) in Aleš Žontar (106.mesto).

Petra Tratnik je bila z nastopom zadovoljna. "Nisem vedela kaj naj pričakujem. Prvih 10-15 kilometrov mi je bilo najtežje. Mogoče je bilo malo vroče. Na začetku sem bila okoli 75. mesta, potem sem se vse bolje počutila. Sem vseskozi prehitevala. Veliko je bilo hoje v strme klance, trasa ni bila tekaška," je vtise strnila Petra.

Nejc Blatnik- "V prvem delu mi je zelo dobro šlo, potem sem začel trpeti, imel sem krče. Na koncu so se noge zbudile. Sem zelo zadovoljen. "
Aleš Žontar – "Za mano je ena težjih tekem. Bilo je soparno., k sreči na koncu malo dežja. Marko in Nejc sta imela super tekmo. Poklon Petri. Skoraj me je ujela. Skušal sem ji pomagati, da bi še eno tekmovalko prehitela. Sem zadovoljen."

Svetovni prvak Norvežan Stian Hovind Angermund je aprila zmagal na 70 km dolgi trasi Istra 100 UTMB, z ITRA indexom 914 pa je veljal za enega od favoritov preizkušnje. Zanimivo, da je bilo na štartu kar 14 tekačev, ki imajo ITRA index večji od 900, Britanec Jonathan Albom z najvišji PI 938 (index pripravljenosti) je končal na 5. mestu. Za primerjavo, 23 tekačev je bilo s točkami ITRA do 870. Marko Tratnik je imel med našo trojico edini PI višji od 800 (831) . Ekipno je slovenska trojka pritekla 23. mesto, zmagali so Britanci.

Med tekačicami ima Petra Tratnik celo osmi ITRA index med vsemi nastopajočimi (756 točk). Tik za njo na lestvici Itra uspešnosti je nova svetovna prvakinja v kratkem trailu Francozinja Clementine Geoffray. Dobitnici kolajn Švicarki Judith Wyder in Therese Leboeuf nista tako visoko na lestvici, a sta v Tirolskih alpah pritekli do kolajne.